fbpx

10 zasad udanego FB live

Przedstawiam Ci 10 zasad tworzenia LIVE. 10 zasad, których nie znajdziesz nigdzie indziej, bo są autorskie – wypracowane na przestrzeni lat, stworzone dzięki trenowaniu adeptów autoprezentacji medialnej, opracowane na bazie ich problemów i… rozwiązań.

Zasada 1. Zacznij z tym, co masz, i ulepszaj w miarę doświadczenia

Rozumiem, że chcesz się doskonale przygotować do swojego LIVE. W końcu tyle rzeczy może pójść nie tak! Próbujesz się więc zabezpieczyć na wszelkie sposoby. Odkładasz pieniądze na lepszy sprzęt, dokupujesz światła, robisz przemeblowanie, żeby wygospodarować najładniejszy i najcichszy kącik…

A tymczasem termin Twojego debiutu na żywo się przesuwa… i przesuwa… i przesuwa… Przecież zawsze można coś udoskonalić, przygotować się jeszcze lepiej.

Ja Ci mówię: zacznij z tym, co masz. To, co masz, jest wystarczające.

Czas na udoskonalenia przyjdzie później. W miarę nabywania praktyki zorientujesz się, czego potrzebujesz. Będziesz wiedzieć, które aspekty poprawić, które mogą poczekać, a które okazują się zupełnie nieistotne.

Dlaczego tak? Bo samo doskonalenie nie przynosi efektów! Efekty przynosi doskonalenie w działaniu.

Zasada 2. Czerp radość z tego, że tu jesteś!

Jeśli dopiero zaczynasz budować markę osobistą, pierwsze działania raczej nie przełożą się bezpośrednio na zyski. Skoro na początku nie będzie z tego pieniędzy, to czerp to, co możesz – radość!

Podjąłeś decyzję o budowaniu marki osobistej, więc zapewne dążysz do robienia tego, co kochasz. Wybrałeś drogę pasji. Pokaż więc, że to, co robisz, sprawia Ci przyjemność.

Twoje emocje udzielą się innym. Twoja radość zarazi widzów. To zbuduje mocne pozytywne skojarzenia z Twoją marką osobistą.

 

Czy Ty sam lubisz  oglądać smutnych ludzi? Twarz bez uśmiechu nie przyciąga wzroku. Twój uśmiech i Twoje wesołe oczy, Twoja widoczna radość z tego, że jesteś tu i dzielisz się tym, co masz najlepsze, są pociągające dla oglądającego. Uwielbiamy przecież patrzeć na szczęśliwych ludzi!

Zasada 3. Zacznij z wielkim pragnieniem przygotowania się do LIVE

Twoim dążeniem nie powinno być samo przeprowadzenie LIVE, ale… gruntowne przygotowanie się do niego. Nie skupiaj się na momencie rozpoczęcia nagrania. Skieruj swoje wysiłki i emocje na przygotowanie!

Dlaczego tak? Gdy będziesz dobrze przygotowany (dobrze, ale nie perfekcyjnie! – patrz: Zasada 1.), tzn. gdy opracujesz temat, stworzysz schemat, którego masz się trzymać, zbudujesz właściwe nastawienie i stworzysz odpowiednie warunki do schludnego nagrywania, trema będzie mniejsza. Będziesz wiedzieć, co mówić i w jakiej kolejności. Nie zaskoczą Cię problemy techniczne, a jeśli zaskoczą – będziesz wiedzieć, jak reagować.

 

Po prawdzie, tworzenie LIVE to głównie przygotowanie do niego. Moment, w którym włączasz kamerę i zaczynasz mówić, to tylko wisienka na torcie. To, co pokazujesz ludziom, to suma wysiłku włożonego w przygotowanie!

Chcesz więcej podobnych treści? 

Dostaniesz je bezpośrednio na swoją skrzynkę!

Dołącz do subskrybentów >>>

Twoje dane nie zostaną udostępnione osobom trzecim.

Zasada 4. Rób notatki, gromadź je i opracowuj

Pamięć jest zawodna. Bardzo zawodna. Szczególnie w stresie, gdy mówisz do ludzi na żywo, a ich reakcji możesz się tylko domyślać.

Pustce w głowie łatwo zapobiec. Służą temu notatki. To Twoja broń przed zanikami pamięci. To Twój plan wystąpienia, który sprawi, że nie będziesz się zacinać. To Twoje stale przyrastające zasoby wiedzy. Zupełnie unikatowe, bo stworzone przez Ciebie i z myślą o Twojej marce.

Notatki dają Ci coś jeszcze: szerszą perspektywę. Możesz czerpać wiedzę od innych. Notuj, gdy czytasz. Notuj, gdy widzisz dobry film. Notuj, gdy coś zwróci Twoją uwagę.

Notuj, gromadź i przetwarzaj informacje. Po roku zobaczysz na własne oczy, jak wiele się nauczyłeś!

Zasada 5. Mów z serca

Gdy już będziesz doskonale przygotowany, notatki będą zrobione, a ich treść uleży Ci się w pamięci… odłóż je (ale nie za daleko!). Odłóż je i mów z serca.

To z niego płynie autentyczność i prawdziwa chęć dzielenia się tym, co wiesz.

Brak autentyczności odstrasza. Powiedz: wolisz słuchać przemówień z kartki czy takich niekoniecznie doskonałych, ale pełnych żaru?

Pamiętaj, że masz się dzielić nie tylko wiedzą, ale też emocjami. Nie wyczytasz ich z kartki. Daj swojemu sercu pole do popisu i pokaż to, co czujesz. Twoja pasja do tematu będzie zaraźliwa. Będzie widoczna jak na dłoni, a to właśnie pasjonatów uwielbiamy słuchać… i od nich kupować.

Zasada 6. Wejdź na flow

Flow, czyli przepływ, to stan, w którym stapiasz się w jedno ze swoim zajęciem. W tym stanie nie czujesz stresu, nie myślisz, co będzie dalej – po prostu działasz i robisz to bardzo dobrze. Jesteś skoncentrowany tylko na tym, co w danej chwili robisz. Zapominasz o Bożym świecie i… dajesz najlepsze możliwe show!

Żeby flow wystąpiło, wyzwanie musi być na niemal na granicy Twoich umiejętności. Nie wejdziesz w ten stan, stawiając przed sobą zadanie zbyt łatwe, banalne. Musisz też interesować się daną kwestią. Sięgaj więc po coś, co Cię kręci, a łatwiej uruchomisz swój przepływ i staniesz się czystym uosobieniem profesjonalizmu.

Zasada 7. Opowiadaj historie ciekawe jak dla dziecka

Mów jak do dziecka. To znaczy: prostymi słowami, obrazowo. Posiłkuj się historiami i przykładami. Nie rób wykładu teoretycznego. Nie rób popisu krasomówczego. Nie używaj słownictwa branżowego.

Dlaczego historie? Bo historie wciągają. Uwielbiamy słuchać historii! Spójrz: seriale, paradokumenty, reklamy – to wszystko są proste historie, które przyciągają jak magnes i sprawiają, że ludzie nie mogą oderwać się od telewizora.

Dlaczego prosto? Bo Twój widz musi Cię rozumieć! Inaczej po prostu wyłączy nagranie. Nie lubimy tego, czego nie rozumiemy. Nie lubimy czuć się głupio.

Gdy używasz trudnych słów, mówisz obcym językiem, a w LIVE nie ma napisów.

Zasada 8. Najlepszym argumentem jest wyjaśnienie

Gdy chcesz sprzedać produkt albo przedstawić swoje racje, automatycznie szukasz argumentów ZA i kontrargumentów, żeby zbić PRZECIW.

Niestety, to upodabnia Twoją narrację do sprzeczki.

Zamiast argumentować, wyjaśnij. Zrozumienie Twojego punktu widzenia to pierwszy krok do jego przyjęcia. Widz nie przyjmie za swoje czegoś, czego nie rozumie!

Wszystko możesz wyjaśnić prosto, o ile sam to rozumiesz. Jeśli masz problem z tym, żeby klarownie wytłumaczyć temat – odśwież wiedzę i pogłęb ją.

Wyjaśnienie zamiast argumentacji sprawi, że zaprezentujesz się bardziej kompetentnie, a przy tym życzliwie – niczym ulubiony nauczyciel, na którego lekcjach uczniowie słuchają z wypiekami na twarzach!

Zasada 9. Zadbaj o miejsce i sprzęt do nagrywania

Od miejsca i sprzętu będzie zależał wygląd Twojego nagrania. Od wyglądu Twojego nagrania będzie zależało, czy ktoś zawiesi na nim oko i czy będzie oglądał z przyjemnością.

Od miejsca nagrania zależy też Twój komfort. Gdy masz wygodne i zaciszne stanowisko, jesteś bardziej zrelaksowany i skupiony. Dzięki temu wypadasz lepiej na nagraniu.

Podczas LIVE polegasz wyłącznie na swoim sprzęcie. Tu nie ma cięć. Jesteś zdany na technologiczny żywioł. Dlatego Twój sprzęt powinien być sprawny i zadbany

Pół biedy, gdy zawiedzie Cię Twoja pamięć. Ludzie zrozumieją, gdy zjedzą Cię nerwy. Jednak gdy zawiedzie sprzęt, LIVE po prostu się kończy, a Ty nawet nie wiesz kiedy.

Jak powinno wyglądać miejsce na nagrywanie? Nie ma tu żadnej zasady. Ważne, abyś miał swobodę ruchów, możliwość stabilnego mocowania telefonu oraz dobre oświetlenie. Pamiętaj, że światło słoneczne to loteria. Kombinuj z oświetleniem sztucznym.

W myśl zasady 1. „Zacznij z tym, co masz, i ulepszaj w miarę doświadczenia” możesz zacząć od światła, którym akurat dysponujesz. Światło górne, lampki, światełka choinkowe – testuj różne ustawienia! Gdy pojawi się okazja, zainwestuj w oświetlenie zaprojektowane pod nagrywanie smartfonem. Na rynku nie brakuje lampek zasilanych z akumulatorów, które mocuje się np. bezpośrednio na smartfonie.

Zasada 10. Praktykuj, praktykuj, praktykuj!

Bez tego żaden z powyższych punktów nie ma żadnego sensu. Odpuść sobie przygotowywanie, budowanie historii czy dążenie do osiągnięcia flow, jeśli nie zamierzasz praktykować.

To w praktyce Twoje umiejętności rosną z nagrania na nagranie. Dzięki praktyce wiesz, co musisz dopracować. Praktyka sprawia, że jesteś widoczny.

Praktyka będzie Twoją przewagą. Osoby, które nie praktykują, będą zawsze na tym samym etapie. Twoje regularne nagrywanie sprawi, że szybko je przegonisz.

 

Te zasady działają z ogromną mocą, gdy stosujesz je wszystkie jednocześnie. Wdrażane z osobna, wyrywkowo, będą mniej skuteczne. 

To składniki tego samego dania, jakim jest Twój LIVE. Podaj go pięknie!

 

Chcesz nauczyć się profesjonalnego występowania przed kamerą? Zapraszam Cię na konsultacje indywidualne.

Znalazłeś tu coś wartościowego? Podziel się ze światem 🙂

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email